Počas svojej histórie prešlo zariadenie viacerými organizačnými zmenami.

V roku 1966 v malej osade Chalmová obec Bystričany bolo zriadené výchovné zariadenie domov mládeže, ktorý bol určený pre chlapcov vo veku od 15 do 18 rokov s nariadenou ústavnou a ochrannou výchovou. Domov mládeže bol umiestnený do 300 ročného kaštieľa, ktorého majiteľom bol barón Stummer. V roku 1972/73 bol domov mládeže premenovaný na Výchovný ústav pre mládež. V roku 1976 bola zriadená pri výchovnom ústave pre mládež učňovská škola. Prví absolventi v odbore stavebná výroba

učebný odbor murár opúšťali brány zariadenia v júni 1979. Roky a míňali, chlapci prichádzali a odchádzali. Zariadenie sa budovalo a zveľaďovalo. V roku 1993 bola vybudovaná nadstavba v pravom krídle kaštieľa, do ktorej sa presťahovalo už vtedy odborné učilište.

Postupne sa budovali športoviská, skleníky. Od roku 1993 sa organizáciou práce začalo meniť zariadenie do dnešnej podoby. Proces rekonštrukcie bol dlhodobý a potreboval jednotnú organizáciu práce. V roku 1995 sa z bývalých priestorov školy vybudovalo otvorené oddelenie „Dom na polceste“. V roku 1996 boli zrekonštruované dielne pre odborný výcvik. V roku 2000 bola vybudovaná čistiareň odpadových vôd a v roku 2003 sa rekonštrukciou vnútorných priestorov zmenilo zariadenie z internátneho typu na rodinný. Ďalej sa pokračovalo v oprave oplotenia areálu zariadenia, úprava vonkajších omietok.

V roku 2008 bol vypracovaný projekt na pridelenie finančných prostriedkov v rámci

ROP -1.1. na vybudovanie nových účelových dielní a priestorov pre realizáciu telesnej výchovy. Uvedený projekt nebol schválený.

V roku 2010 bola urobená plynofikácia zariadenia prostredníctvom plynových zásobníkov. Touto zmenou sa skvalitnili pracovné podmienky hlavne počas zimných mesiacov.

Reedukačné centrum je špeciálne výchovné zariadenie zabezpečujúce výkon nariadenej ústavnej alebo ochrannej výchovy pre mladistvých vo veku od 15 do 18 rokov. Je štátne zariadenie, ktorého zriaďovateľom je Krajský školský úrad v Trenčíne. zabezpečuje klientom – žiakom výchovnú a vzdelávaciu činnosť, profesionálnu prípravu, terapeutickú, zdravotnú a sociálnu starostlivosť. Úlohou zariadenia je výchova a vzdelávanie, prevýchova sociálne a emocionálne narušenej mládeže, pomoc pri začleňovaní sa do spoločenského života po dovŕšení plnoletosti, redukcia patologických prejavov osobnosti, posilňovanie spoločensky akceptovateľných foriem správania, reštrukturalizácia ich hodnotového systému. Dôležitou úlohou je aj pozitívna sebarealizácia, rozvíjanie morálnych a vôľových vlastností jednotlivcov, praktických zručností, nadania, dôsledná výchova k účelovému využívaniu voľného času.

Reedukačné centrum je zariadenie rodinného typu s nepretržitou prevádzkou. Kapacita zariadenia je 44 klientov. Základným  prvkom reedukačnej a resocializačnej práce je komunitný systém, ktorý vedie k aktívnej účasti klientov na organizácii života domova. Dôraz sa kladie na plnohodnotnú sebarealizáciu klientov v oblasti poznávacej a zážitkovej.

V príprave na povolanie došlo k zmenám hlavne v roku 1976, kedy bol zriadený prvý  učebný odbor stavebná výroba. Postupne ďalšie roky ukázali, že je nevyhnutné rozšíriť učebné odbory a zriadila sa poľnohospodárska výroba. V roku 1994 štatistickým prieskumom sa zistilo, že  do zariadenia prichádza veľa mladistvých vo veku 16. rokov, ktorí  nemôžu byť zaradení

do 2. a 3. ročných učebných odborov. Vypracovali sa nové učebné osnovy pre jednoročné kvalifikačné kurzy v odbore stavebná výroba, poľnohospodárska výroba, strojárska výroba. Jednoročné kvalifikačné kurzy boli schválené Štátnym pedagogickým ústavom v Bratislave a Ministerstvom školstva SR v roku 1995.